AktualnościPiłka nożna

Już tak pięknie nie było!

Weekend 6/7 kwietnia był wyjątkowy, o czym wspominałem – wszystkie drużyny naszego powiatu występujące w niższych klasach wygrały swoje mecze. W minionym tygodniu już tak pięknie nie było, bo niespodziewanie, jak dla mnie, przegrała Warta Pyzdry, a Zjednoczeni, ze wzgl. na nieobecność drużyny z Kostrzyna Wlkp., otrzymali punkty walkowerem. Pozostałe nasze ekipy zwyciężyły swoich rywali gromadząc komplet punktów. Brawo

B klasa, grupa 5

Spieszę donieść, że dla walczących o awans do A klasy Błękitnych Psary Polskie ten początek wiosny był bardzo udany z dwóch powodów. Po 1. sami wygrali 3:0 niełatwy mecz z Maratończykiem (wygrał tydzień wcześniej z Kiszkowem 5:3) w Brzeźnie, a po 2. ich najgroźniejszy rywal do awansu, czyli rezerwy Mieszka, zremisował w Swarzędzu z drugą drużyną Meblorza.
Wróćmy na chwilkę do meczu. Tydzień temu Błękitni wygrali na własnym boisku z rezerwami Zjednoczonych Trzemeszno 3:2 i nie był to najlepszy występ gospodarzy w tym sezonie, ale pierwszy wiosną i być może ten fakt troszkę zdeprymował podopiecznych Dawida Walkowiaka. Bo w drugim pojedynku, na wyjeździe, w Brzeźnie, spisali się już tak, jak kibice od nich oczekują. Pojechali, strzelili 3 gole, nie „zabrali” żadnego i wrócili do domu. Do przerwy, mimo okazji z obu stron utrzymał się wynik bezbramkowy. Gole padały w II połowie spotkania i wszystkie do siatki gospodarzy. Pierwszy był dziełem Norberta Szklarza, który egzekwował rzut rożny, strzelił mocno, celnie i piłka odbiwszy się od słupka znalazła drogę do bramki Maratończyka. Na 2:0 dla Błękitnych podwyższył Bartosz Lepczyński, asystą w tej akcji popisał się Dawid Walkowiak. Wynik meczu ustalił Łukasz Kirkiewicz, który wy grał pojedynek biegowy z obrońcami, a potem nie zmarnował sytuacji sam na sam z bramkarzem gospodarzy. Potem Błękitni oddali inicjatywę, ale wynik tego meczu nie uległ już zmianie i kolejne 3 punkty, jakże ważne w walce o awans, piłkarze z Psar Polskich zapisali na swoje konto. A że rezerwy Mieszka zremisowały w Swarzędzu, o czym wspominałem na początku, to przewaga Błękitnych nad 3. zespołem w tabeli wzrosła do 5. punktów. Dzisiaj Błękitni, na własnym boisku, podejmują zawsze groźny GKS Gułtowy, ale niebiescy muszą wygrywać, by zrealizować wymarzone zadanie.

A klasa, grupa 4

Zjednoczeni Września otrzymali punkty walkowerem, gdyż do Psar Polskich nie przyjechały rezerwy Lechii Kostrzyn. Dla wrześnian to była chyba dobra informacja, bo bez gry, bez wysiłku z tym związanego zainkasowali 3 oczka i 3 gole. Pewnie gdyby Lechia zebrała się i jednak na mecz przyjechała, to pewnie zainkasowała by tych goli więcej niż 3, ale Zjednoczeni mają tyle punktów, tyle bramek, taki potencjał, że zdobyte bramki nie mają już znaczenia, a na drodze do klasy okręgowej nic i nikt już nie jest w stanie ich zatrzymać.

Orlik Miłosław gra wiosną coraz lepiej. Owszem, na starcie przegrał w Sokołowie, ale w ostatnich tygodniach wygrał z liderem, wygrał w Poznaniu z rezerwami Przemysława i wygrał u siebie z Piastem Łubowo 4:0. Wygrali wysoko, pewnie, mimo że mecz lepiej zaczęli goście, byli groźniejsi w swych akcjach. Jednak szybko, bo w 17. minucie Orlik ostudził ich zapędy, a konkretnie do bramki gości trafił Radosław Szefer. W 41. min. na 2:0 podwyższył Damian Szwat i wiadomo było, że Orlik spokojnie „frunie” po 3. wygraną z rzędu. Drugie 45 minut to potwierdziły. Orlik dołożył do swojego dorobku dwa gole. Oba były dziełem Damiana Szwata, który tym samym skompletował w tym meczu hat trick’a – nie klasycznego, ale strzelenie 3. goli zawsze zasługuje na wyróżnienie. Po tym zwycięstwie Orlik pnie się w tabeli, do rezerw Lechii ma 5 oczek straty, ale w sytuacji, w której kostrzynianie nie potrafią się zebrać, by jechać na mecz, wydaje się, że pogoń Orlika może okazać się skuteczna. Najważniejsze, że Orlik „odfrunął” od drużyn dołu tabeli i nie grozi mu spadek z A klasy.

Kosynier Sokołowo grał na bardzo trudnym terenie, w Kórniku, z rezerwami IV ligowej Kotwicy i spisał się znakomicie. Podopieczni trenera Damiana Wyrzykiewicza wygrali 2:1 i tym samym wyprzedzili swoich rywali w ligowej tabeli. Trudny mecz, na boisku rywala, który był wyżej w tabeli i zwycięstwo – brawa dla Kosyniera. W Kórniku gospodarze szli po swoje, dobrze zaczęli mecz i w 15. minucie strzelili gola dającego im prowadzenie. Na szczęście Kosynier potrafił opanować nerwy i jeszcze przed przerwą doprowadził do wyrównania. Gola, w 27. minucie meczu, zdobył Adrian Matysiak. Po przerwie to Kosynier potrafił przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W roli głównej wystąpił znów Adrian Matysiak, który bramkarza gospodarzy pokonał pod koniec tego ciekawego pojedynku, w 82. minucie. W ostatnich minutach piłkarze z Sokołowa potrafili obronić korzystny dla siebie wynik i, jak cały czas podkreślam, z trudnego terenu wywieźli komplet punktów. 20 kwietnia grają u siebie z Owieczkami i mają duże szanse na kolejny komplet punktów, czego kosynierom oczywiście życzę! Jeśli chodzi o awans to sprawa chyba jest już przesądzona, ale 3. miejsce na koniec sezonu jest jak najbardziej w zasięgu piłkarzy z Sokołowa i byłby to ogromny sukces beniaminka.

A klasa, grupa 5

W tej grupie niemiłą niespodziankę sprawiła mi Warta Pyzdry. Po dobrym starcie do rundy wiosennej i obiecującej grze spodziewałem się, że warciarze w Wierzbinku sobie poradzą. Grali z sąsiadem w tabeli. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Niestety, wróciły koszmary związane z grą obronną. Warta strzeliła na wyjeździe 3 gole, ale straciła 5 i co tu dużo mówić, tracąc tyle goli nie można wygrać meczu. Pyzdrzanie muszą o tym pamiętać, bo ich sytuacja jest cały czas bardzo trudna. Oczywiście, pewnie nie spadną z ligi, ale tylko dlatego, że Babiak i Osiek nie bardzo chcą w niej grać. W Wierzbinku Warta przegrywała 0:2 i w 44. minucie kontaktowego gola, strzałem z rzutu wolnego, zdobył Mikołaj Moch. Gdy w drugiej części tego meczu gola na 2:2 zdobył Artur Giżewski wydawało się, że warciarze opanowali sytuację na boisku i być może powalczą o komplet punktów. Jednak kardynalne, wręcz szkolne błędy w obronie sprawiły, że Wierzbinek odjechał na 4:2. Pod koniec meczu nadzieja znów zaświtała w sercach gości, bo trzecią bramkę dla ich drużyny zdobył Bartosz Sodkiewicz. Kolejny błąd w defensywie pozbawił pyzdrzan jakichkolwiek złudzeń co do korzystnego rozstrzygnięcia tego meczu. Warta w 4. meczach wiosny 2 mecze wygrała, ze spadkowiczami (tutaj chyba nic się nie zmieni) u siebie i 2 mecze przegrała, z lepszymi na wyjazdach. Ja czekam na przebudzenie Warty, na mecz, w którym udowodni, że oprócz strzelania umie też bronić. Może dzisiaj z Kłodawą? Wtedy będzie można myśleć o poprawieniu pozycji w tabeli.