Piłka nożna

Gminni wygrywają, powiatowi biorą cięgi!

Od pewnego czasu tak to się układa – drużyny niższych klas rozgrywkowych gminy Września wygrywają, a zespoły z powiatu niestety, przegrywają. Tak było i tym razem. Zwycięstwa odnieśli Zjednoczeni, Kosynier i Błękitni, a polegli Orlik i Warta. Mnie niepokoi postawa Orlika, bo znacznie obniżył loty, Warta jest w przebudowie i nowa, młodsza drużyna musi okrzepnąć w bojach.

B klasa, grupa 5

Błękitni pojechali do Kiszkowa, gdzie zmierzyli się z miejscową Wełnianką. Współlider rozgrywek nie miał problemów z zainkasowaniem kolejnych 3. punktów. Wygrał pewnie 4:1. Strzelanie dla zespołu z Psar rozpoczął, w 6. minucie Marcin Piechocki. Na 2:0, w 30. minucie meczu podwyższył Krystian Kwiatkowski, a gola na 3:0, tuż przed gwizdkiem na przerwę, strzelił Marcin Walkowiak. Po zmianie stron lepiej zaczęli gospodarze, w 47. min. zdobyli bramkę, przegrywali 1:3, ale jak się szybko okazało to było wszystko, na co goście im w tym meczu pozwolili. Swoją wyższość piłkarze Dawida Walkowiaka udokumentowali w 60. minucie meczu. Wtedy to do siatki Wełnianki trafił Bartosz Lepczyński i „zamknął” ten mecz.
Po 5. kolejkach Błękitni mają na swoim koncie 15 pkt. Są, wespół z rezerwami Mieszka i Unii Swarzędz współliderami tabeli. I już widać kto będzie się liczył w walce o awans. Zadanie Błękitnych jest trudne, ale nie z tych niemożliwych do wykonania. Walka Panowie!
P.S. Warto w tym miejscu napisać, że za drużyną pojechała do Kiszkowa grupka kibiców. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ci młodzi ludzie pojechali za swoją drużyną ponad 40 km na rowerach. Licząc drogę powrotną zrobili ok 90 km. Trzeba przyznać, że miłości do swojej drużyny kibice z Psar Polskich nie liczą w kilometrach – jest ona bez granic i bez warunków! Brawo! To naprawdę robi wrażenie!

A klasa, grupa 4

To niezwykle ciekawa grupa i nie dlatego, że grają w niej 3 zespoły naszego powiatu, także dlatego, że jest bardzo wyrównana i że tak naprawdę pretensje do awansu zgłaszają aż 4 drużyny. Skupmy się jednak na naszych.
Kosynier miał najtrudniejsza przeprawę. Pojechał do Owieczek, by tam zmierzyć się z miejscowym WKS, który usadowił się w środku tabeli i miał ochotę wspiąć się wyżej. Postawił Kosynierowi twarde warunki. W 17. minucie gospodarze prowadzili 1:0, ale z tego prowadzenia cieszyli się dosłownie minutę, bo chwilę po utracie gola Krzysztof Pijacki trafił dla Kosyniera i był remis. Gospodarze nie dawali za wygraną. W ostatniej akcji I połowy zdobyli gola dającego im prowadzenie i na przerwę schodzili mając korzystny wynik 2:1. Na szczęście, nie po raz pierwszy w tej rundzie, „kosynierzy” potrafili odrabiać straty. Potrafili „wyciągnąć” wynik ze stanu 0:4, to jaki problem ze stanu 1:2? Ano żaden, dali radę. Z tym, że trzeba uczciwie powiedzieć – drżeli o korzystny rezultat do końca meczu. Z drugiej strony walka i ambitna gra o zwycięstwo przyniosła powodzenie. Najpierw na 2:2, w 52. minucie trafił Artur Giżewski, a zwycięskiego gola piłkarze Damiana Wyrzykiewicza zdobyli w 4. minucie doliczonego czasu gry. Szczęśliwym strzelcem był Mateusz Standzik. Za postawę, za walkę i za zwycięstwo należą się „kosynierom” ogromne gratulacje. Ta postawa daje efekty. Kosynier jest współliderem rozgrywek.
Równie dobrze, ba, ze względu na bilans bramkowy to nawet lepiej, radzi sobie drugi nasz beniaminek, Zjednoczeni Września. Tym razem wrześnianie grali u siebie z KS 1999 Łopuchowo i wygrali szybko, łatwo i przyjemnie 5:0, choć do przerwy było tylko 1:0 po golu Ernesta Hampela. Worek z bramkami rozwiązał się po przerwie. Łupem bramkowym podzielili się: Maciej Lisiecki 49. i 80. minuta, Ernest Hampel 57. minuta i Maciej Matuszak 64. minuta. Lider się nie zatrzymuje, gromi kolejnych rywali i w tabeli zdecydowanie prowadzi, choć Orkan Pompa Team Jarosławiec stara się mu dorównać. A w najbliższą sobotę piłkarze trenera Bartłomieja Figasa znów pokażą się swoim kibicom w Psarach Polskich. Wczesnym popołudniem podejmą Vitcovię z Witkowa i myślę sobie, że kolejne 3 punkty dopiszą do swojego dorobku, a jedynym problemem będzie tylko ilość goli.

Zupełnie na przeciwnym biegunie w tej grupie znajduje się Orlik Miłosław, którego postawa jest dla mnie dużym, niestety negatywnym, zaskoczeniem. Pisałem tutaj już kilka razy, że po znakomitej wiośnie byłem przekonany, że Orlik znów będzie „fruwał po wyżkach” ligowej tabeli, A tutaj nic z tych rzeczy. Wygrana ze zbieraniną poznańskiego Przemysława i koniec, zero więcej zdobyczy punktowych. Co mecz Orlik bierze cięgi, a te w minionym tygodniu były wyjątkowo bolesne. Na własnym boisku Orlik uległ 1:6 ekipie z Puszczykowa. Do przerwy Orlik walczył i nic nie zapowiadało katastrofy. Niestety, drugie 45 minut to 5 goli, które drużyna Pawła Skrzypczaka straciła w 47., 59., 65., 71. i w 90. minucie! Cóż, Orlik „przepadł w Lesie”. O klęsce trzeba jak najszybciej zapomnieć i zacząć wreszcie zdobywać punkty. Innej drogi nie ma, inaczej miłosławianie mogą, czego nie życzę, okopać się na dnie tabeli. Walczyć Panowie, walczyć!

A klasa, grupa 5

No i pomalutku zbliżamy sie do końca jeśli chodzi o naszych reprezentantów w niższych klasach rozgrywkowych. Nadszedł czas na Wartę Pyzdry. Tym razem pyzdrzanie pojechali do Kłodawy i to nie na wycieczkę do kopalni soli, a po to, by rywalizować z mającym okręgowe aspiracje Górnikiem. Niestety, to był pierwszy w tym sezonie wyjazd, z którego piłkarze Piotra Dowbusza nie przywieźli punktów. Polegli wysoko 0:4. Do przerwy Górnik strzelił jednego gola, a po przerwie, między 50., a 60. minutą zapakował pyzdrzanom jeszcze 3 bramki. Górnicy wygrali zasłużenie ze słabo dysponowaną Wartą, w której doszło znów do kilku zmian w składzie. Piotr Dowbusz eksperymentuje, kombinuje z młodymi, namawia na powroty starszych – Warta jest w okresie transformacji i zanim ten skład się zgra, zanim ci zmieniający się jak w kalejdoskopie piłkarze stworzą w miarę dobrze funkcjonujący monolit pewnie jeszcze trochę wody w Warcie przepłynie. Teraz czas na zwycięstwo, a nie będzie to łatwe, gdyż pyzdrzanie znów jadą w delegację, tym razem do Mąkolna grać z miejscowym klubem Błękitni.

Nałęcz Babiak – MKS Dąbie 2-1
Warta Krzymów – Błękitni Mąkolno 5-0
Górnik Kłodawa – Warta Pyzdry 4-0
Baszta Przedecz – Grom Malanów 7-1
GKS Osiek Wielki – Teleszyna Przykona 4-1
Górnik Wierzbinek – Piast Grodziec 2-0
GKS II Sompolno – Czarni Brzeźno 2-6

15:00 Błękitni Mąkolno – Warta Pyzdry